2020-2021 йилларда Фарғона вилоятининг Сўх туманини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
10.08.2020 5519 Yangiliklar
Фарғона вилояти Сўх туманининг мавжуд ресурсларидан самарали фойдаланиш, муҳандислик-коммуникация тармоқларини модернизациялаш, ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмаларини ривожлантириш, саноат салоҳиятини янада ошириш, қишлоқ хўжалиги, сервис ва хизмат кўрсатиш сифатини яхшилаш, шунингдек, коронавирус пандемияси шароитида аҳоли бандлигини таъминлаш ва даромадларини ошириш ҳисобига туман аҳолисининг турмуш даражасини яхшилаш мақсадида:
1. 2020-2021 йилларда Фарғона вилоятининг Сўх туманини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари дастури (кейинги ўринларда – Дастур) 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Қуйидагилар Фарғона вилоятининг Сўх туманини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш йўналишлари этиб белгилансин:
замонавий рақобатбардош саноат маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича янги қувватларни ташкил этиш ва уларни ишлаб чиқаришни рағбатлантириш, хизматлар соҳасини ривожлантириш, тадбиркорликни янада қўллаб-қувватлаш;
қишлоқ хўжалигини янада ривожлантириш, соҳада фойдаланилмаётган ва фойдаланишдан чиқиб кетган ерларни ўзлаштириш, ирригация-мелиорация тадбирларини амалга ошириш, чорвачилик, шу жумладан, паррандачилик ва балиқчилик тармоғини янада ривожлантириш;
йўл-транспорт, муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини ривожлантиришга, аҳолининг уй-жой маиший шароитларини яхшилашга, соғломлаштириш ва маданий ҳордиқ чиқаришини ташкиллаштиришга қаратилган тадбирларни амалга ошириш, туман марказини ободонлаштириш;
таълим ва тиббиёт муассасаларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, тиббиёт соҳаси ва педагог ходимларнинг меҳнатини янада рағбатлантириш, туманда олий маълумотли мутахассисларга бўлган эҳтиёжни қондириш, таълим ва тиббиёт хизматлари сифатини ошириш;
аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашни янада кучайтириш, уларнинг иш билан бандлигини таъминлаш.
3. Вазирлар Маҳкамаси бир ҳафта муддатда Дастурни амалга оширишнинг асосий устувор йўналишларини инобатга олган ҳолда Дастурнинг мақсадли параметрлари ва молиялаштириш манбалари асосида 2020-2021 йилларда Сўх туманини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирларининг манзилли дастурини тасдиқласин.
4. 2020-2021 йилларда Фарғона вилоятининг Сўх туманини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирлари дастурини амалга ошириш бўйича республика ишчи гуруҳи (кейинги ўринларда – Республика ишчи гуруҳи) таркиби 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Қуйидагилар Республика ишчи гуруҳининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
мутасадди раҳбарлар иштирокида Дастур доирасида амалга оширилаётган ҳар бир лойиҳанинг ўз муддатида ва сифатли амалга оширилишини таъминлаш;
Дастурга киритилган лойиҳаларнинг бажарилишини мунтазам равишда ҳар ойда бир марта Сўх туманида, ҳар чоракда бир марта республика даражасида муҳокама қилиб бориш ва муаммоли лойиҳалар ечими юзасидан зарур ва тезкор чора-тадбирларни амалга ошириш;
Дастур доирасида белгиланган лойиҳаларнинг амалга оширилиши мониторингини олиб бориш, лойиҳаларнинг ўз муддатида ва сифатли бажарилишига тўсқинлик қилувчи муаммоларни бартараф этиш юзасидан тезкор ва амалий чоралар кўриш;
тумандаги камбағалликка оид реал аҳволни ўрганиш, камбағалликни қисқартириш ва бартараф этиш бўйича зарур чора-тадбирларни белгилаш.
5. Фарғона вилоятининг Сўх туманида тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш ва иқтисодиёт тармоқларининг узлуксиз ишлашини таъминлаш, аҳолини ижтимоий ҳимоялаш мақсадида:
а) 2020 йилда жисмоний шахслар ер солиғи ва мол-мулк солиғини тўлашдан озод этилсин;
б) жорий йил 1 августдан бошлаб 2021 йил 31 июлга қадар:
якка тартибдаги тадбиркорлар учун жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи амалдаги қатъий белгиланган солиқ ставкасининг 50 фоизи миқдорида белгилансин;
алкоголь маҳсулотлари билан чакана савдо қилиш ҳуқуқини берадиган рухсат гувоҳномасини олиш учун йиғимни тўлашдан озод қилинсин.
6. Тадбиркорларнинг бизнес лойиҳаларини молиявий қўллаб-қувватлаш мақсадида кредит фоиз ставкасининг 10 фоизли пунктидан юқори бўлган қисмини, бироқ Марказий банк асосий ставкасининг 1,75 бараваридан ошмаган миқдорини Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси ҳисобидан компенсация қилиш тартиби жорий этилсин.
7. Молия вазирлиги тижорат банклари билан биргаликда Сўх тумани аҳолисига янги уй-жой қуришлари учун ипотека кредитлари ажратилишини таъминласин.
8. Фарғона вилоятининг Сўх тумани ҳокимига Фарғона вилояти ҳокимлиги билан келишган ҳолда 2022 йил 1 январга қадар туманни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастурига киритилган лойиҳалар учун, истисно тариқасида, суғориладиган ер майдонларидан ташқари ер участкаларини тўғридан-тўғри ажратиш ҳуқуқи берилсин.
9. Соғлиқни сақлаш вазирлиги Фарғона вилояти ҳокимлиги билан биргаликда тумандаги соғлиқни сақлаш муассасаларига юқори малакали мутахассисларни ишга жалб қилсин.
10. Белгилансинки:
Сўх туманида жойлашган тиббиёт муассасаларида фаолият олиб бораётган шифокорларнинг лавозим маошларига соҳадаги иш стажининг биринчи уч йили учун тариф ставкасига нисбатан 40 фоиз ва ҳар бир кейинги икки йил учун тариф ставкасига нисбатан 15 фоиз миқдорда, устаманинг энг кўп миқдори 100 фоиз ўрнатилади;
Сўх туманида жойлашган тиббиёт муассасаларида фаолият олиб бораётган шифокорларнинг лавозим маошларига ойлик қўшимча устамалар, ижтимоий нафақалар ҳамда Сўх тумани маҳаллий бюджетининг солиқлардан берилган имтиёзлари ҳисобига вужудга келган йўқотишлари жорий йилда Молия вазирлиги ҳузуридаги Инқирозга қарши курашиш жамғармаси ҳисобидан қоплаб берилади.
11. Ташқи ишлар вазирлиги Мудофаа вазирлиги билан биргаликда Қирғизистон Республикаси ҳаво ҳудудидан фойдаланиш масаласини ҳал этсин.
Транспорт вазирлиги Қирғизистон Республикаси ҳаво ҳудудидан фойдаланиш масаласи тўлиқ ҳал этилгандан кейин бир ҳафта муддатда Фарғона шаҳридан Сўх туманига кичик авиация транспорти орқали аҳолига мақбул нархларда қатновлар йўлга қўйилишини таъминласин.
Фарғона вилояти ҳокимлиги бир ой муддатда Сўх туманида самолёт ва вертолётлар учун учиш-қўниш майдончаларини ташкил этсин.
Молия вазирлиги Фарғона шаҳридан Сўх туманига кичик авиация транспорти қатнови бўйича кўрилган зарарларни қоплаш учун компенсация тўловларини жорий йилда Вазирлар Маҳкамасининг захира жамғармасидан қопланишини ва келгуси йилларда Давлат бюджети параметрларида назарда тутилишини таъминласин.
12. Фарғона вилояти ҳокимлиги:
Сўх тумани аҳолиси учун Фарғона вилоятининг Ёзёвон, Қўштепа, Бағдод, Риштон ва Бувайда туманлари ҳудудида деҳқончилик қилиш учун экин ер майдони ва ипотека кредитлари асосида квартиралар ажратсин;
Фарғона вилояти ҳудудида марказлаштирилган маблағлар ҳисобидан амалга оширилаётган қурилиш-таъмирлаш ишларига, шунингдек, саноат корхоналарида янги ташкил этилаётган иш ўринларига Сўх тумани аҳолисини кенг жалб қилсин;
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳамда Тошкент шаҳар ҳокимлиги билан биргаликда Сўх туманининг иш билан бандлиги таъминланмаган аҳолининг бир қисмини Тошкент шаҳрида йирик объектларда амалга оширилаётган қурилиш-таъмирлаш ишларига тизимли равишда жалб қилинишини таъминласин.
13. Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси белгиланган тартибда Дастур доирасида қурилиш материаллари ва бошқа саноат маҳсулотларини ишлаб чиқариш мақсадида ер қаъри участкаларидан фойдаланиш ҳуқуқи учун лицензиялар ҳамда ер ости ичимлик суви манбалари бўйича тегишли хулосалар берилишини таъминласин.
14. Энергетика вазирлиги Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги билан биргаликда аҳолини электр энергияси, табиий ва суюлтирилган газ, ичимлик суви ва канализация тизими билан таъминлаш бўйича муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини ривожлантириш, шунингдек, Дастур доирасида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари асосида ишлаб чиқариш корхоналарининг муҳандислик-коммуникация тармоқларига ўз вақтида уланишини ҳамда уларга мавжуд ресурс ва техник имкониятлардан келиб чиқиб, талаб этиладиган табиий газ ва электр энергияси етказиб берилишини таъминлаш чораларини кўрсин.
15. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги марказлашган манбалар ҳисобига Дастурнинг 2020 йилда амалга ошириладиган лойиҳаларини 2020-2022 йилларга мўлжалланган Инвестиция дастурининг 2020 йил учун тасдиқланган параметрлари доирасида амалга оширсин ва кейинги йиллар учун белгиланган тадбирларнинг асосий кўрсаткичларини аниқлаштириб ва янгилаб борган ҳолда, келгуси йиллар Инвестиция дастурини шакллантиришда кўзда тутсин.
16. Қуйидагиларга:
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари А.Ж.Раматов зиммасига – мазкур қарорнинг ижросини ўз вақтида ва сифатли амалга оширилишини таъминлаш, белгиланган чора-тадбирларни амалга оширишга масъул вазирлик ва идораларнинг самарали фаолиятини ташкил этиш ҳамда мувофиқлаштириш, аниқланган камчиликларни ўз вақтида бартараф этиш юзасидан;
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири Ж.А.Қўчқоров зиммасига – ушбу қарорда назарда тутилган тадбирларни амалга ошириш учун Давлат бюджетидан зарур маблағларни ўз вақтида ажратиш ва бошқа молиявий ресурсларни жалб қилиш юзасидан;
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.У.Умурзаков зиммасига –туманда инвестиция муҳитини яхшилаш, инвесторлар ҳамда инвестицияларни, айниқса, тўғридан-тўғри инвестицияларни кенг жалб этиш ҳамда туманнинг экспорт салоҳиятини ошириш юзасидан;
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ў.И.Барноев зиммасига – туманда қишлоқ хўжалиги ерларидан самарали фойдаланиш, фойдаланишдан чиқиб кетган ерларни ўзлаштириш, мева-сабзавотчилик, чорвачилик ҳамда қайта ишлаш соҳасини ривожлантириш юзасидан;
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Б.А.Мусаев зиммасига – туманда ижтимоий соҳада кадрларга бўлган эҳтиёжни қондириш, ижтимоий инфратузилма объектларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш юзасидан шахсий жавобгарлик юклансин.
17. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О мерах по комплексному социально-экономическому развитию Сохского района Ферганской области в 2020–2021 годах
10.08.2020 5494 Yangiliklar
В целях эффективного использования имеющихся ресурсов, модернизации инженерно-коммуникационных сетей, развития социальной и производственной инфраструктур, дальнейшего повышения промышленного потенциала, улучшения сельского хозяйства, качества сервиса и услуг в Сохском районе Ферганской области, а также повышения уровня жизни за счет обеспечения занятости и увеличения доходов населения района в условиях коронавирусной пандемии:
1. Утвердить Программу мер по комплексному социально-экономическому развитию Сохского района Ферганской области в 2020–2021 годах (далее – Программа) согласно приложению №1.
2. Определить направлениями комплексного социально-экономического развития Сохского района Ферганской области:
организацию новых мощностей по производству современной конкурентоспособной промышленной продукции и стимулирование ее производства, развитие сферы услуг, дальнейшую поддержку предпринимательства;
дальнейшее развитие сельского хозяйства, освоение неиспользуемых, а также выведенных из оборота земель, выполнение ирригационно-мелиоративных мероприятий, дальнейшее развитие животноводческой отрасли, в том числе птицеводства и рыбоводства;
осуществление мероприятий, направленных на развитие дорожно-транспортной, инженерно-коммуникационной инфраструктур, улучшение жилищных и бытовых условий, организацию оздоровления и культурного досуга населения, благоустройство районного центра;
укрепление материально-технической базы образовательных и медицинских учреждений, дальнейшее стимулирование труда работников сферы медицины и педагогов, удовлетворение потребности района в специалистах с высшим образованием, повышение качества образовательных и медицинских услуг;
дальнейшее усиление социальной поддержки и обеспечение занятости населения.
3. Кабинету Министров в недельный срок, принимая во внимание основные приоритетные направления реализации Программы, утвердить адресную Программу мер по комплексному социально-экономическому развитию Сохского района Ферганской области в 2020–2021 годах на основе целевых параметров и источников финансирования Программы.
4. Утвердить состав Республиканской рабочей группы
по реализации Программы мер по комплексному социально-экономическому развитию Сохского района Ферганской области в 2020–2021 годах (далее – Республиканская рабочая группа) согласно приложению №2.
Определить основными задачами Республиканской рабочей группы:
обеспечение своевременной и качественной реализации каждого проекта, реализуемого в рамках Программы, с участием ответственных руководителей;
проведение на постоянной основе обсуждений хода реализации проектов, включенных в Программу, один раз в месяц в Сохском районе, один раз в квартал – на республиканском уровне с принятием необходимых и оперативных мер для решения проблемных проектов;
ведение мониторинга реализации проектов, определенных в Программе, принятие оперативных и практических мер для устранения проблем, препятствующих своевременной и качественной реализации проектов;
изучение реального состояния бедности в районе, определение мер, необходимых для ликвидации и сокращения бедности.
5. В целях поддержки субъектов предпринимательства, обеспечения бесперебойной работы отраслей экономики и социальной защиты населения Сохского района Ферганской области:
а) освободить физические лица от уплаты земельного налога и налога на имущество в 2020 году;
б) начиная с 1 августа текущего года до 31 июля 2021 года:
установить для индивидуальных предпринимателей подоходный налог с физических лиц, в размере 50 процентов действующей фиксированной ставки налога;
освободить от уплаты сбора за выдачу разрешительного свидетельства на право розничной торговли алкогольной продукцией.
6. Внедрить порядок компенсации за счет Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности части, превышающей 10 процентных пунктов процентной ставки по кредиту, но не более 1,75-кратного размера основной ставки Центрального банка в целях финансовой поддержки бизнес-проектов предпринимателей.
7. Министерству финансов совместно с коммерческими банками обеспечить выделение ипотечных кредитов населению Сохского района для строительства нового жилья.
8. Предоставить хокиму Сохского района Ферганской области на срок до 1 января 2022 годав виде исключенияправо прямого выделения земельных участков на проекты, включенные в Программу мер по социально-экономическому развитию района, за исключением орошаемых земель, по согласованию с хокимиятом Ферганской области.
9. Министерству здравоохранения совместно с хокимиятом Ферганской области привлечь высококвалифицированных специалистов к работе в учреждениях здравоохранения района.
10. Установить, что:
к должностному окладу врачей, ведущих деятельность в медицинских учреждениях, расположенных в Сохском районе, устанавливается надбавка в размере 40 процентов тарифной ставки за первые три года трудового стажа, в размере 15 процентов тарифной ставки – за последующие каждые два года, максимальный размер надбавки – 100 процентов;
выплата ежемесячных надбавок к должностному окладу врачей, ведущих деятельность в медицинских учреждениях, расположенных в Сохском районе, социальных пособий, а также потери местного бюджета Сохского района, образовавшиеся вследствие предоставления налоговых льгот, возмещаются в текущем году за счет Антикризисного фонда при Министерстве финансов.
11. Министерству иностранных дел совместно с Министерством обороны решить вопрос использования воздушного пространства Кыргызской Республики.
Министерству транспорта после полного решения вопроса об использовании воздушного пространства Кыргызской Республики в недельный срок обеспечить организацию полетов малого авиационного транспорта из города Ферганы в Сохский район по ценам, приемлемым для населения.
Хокимияту Ферганской области в месячный срок организовать взлетно-посадочные площадки для самолетов и вертолетов в Сохском районе.
Министерству финансов обеспечить возмещение компенсационных выплат на убытки, понесенные от полетов малого авиационного транспорта из города Ферганы в Сохский район, в текущем году из резервного фонда Кабинета Министров, в последующие годы – предусматривать в параметрах государственного бюджета.
12. Хокимияту Ферганской области:
выделить жителям Сохского района посевные земельные площади для занятия земледелием и квартиры на основе ипотечных кредитов на территориях Язъяванского, Куштепинского, Багдадского, Риштанского и Бувайдинского районов Ферганской области;
обеспечить широкое привлечение населения Сохского района к строительно-ремонтным работам, а также новым рабочим местам, создаваемым на промышленных предприятиях Ферганской области за счет централизованных средств;
совместно с Министерством занятости и трудовых отношений и хокимиятом города Ташкента обеспечить на системной основе привлечение части населения Сохского района, не обеспеченного работой, к строительно-ремонтным работам, проводимым на крупных объектах города Ташкента.
13. Государственному комитету по геологии и минеральным ресурсам в целях производства строительных материалов и другой промышленной продукции в рамках Программы в установленном порядке обеспечить выдачу лицензий на право пользования участками недр и соответствующих заключений по источникам подземной питьевой воды.
14. Министерству энергетики совместно с Министерством жилищно-коммунального обслуживания принять меры по развитию инженерно-коммуникационной инфраструктуры для обеспечения населения электрической энергией, природным и сжиженным газом, питьевой водой и системой канализации, а также принять меры по обеспечению своевременного подключения к инженерно-коммуникационным сетям, поставки природного газа и электрической энергии, необходимых для производственных предприятий, на основе инвестиционных проектов, реализуемых в рамках Программы, исходя из имеющихся ресурсов и технических возможностей.
15. Министерству экономического развития и сокращения бедности, Министерству финансов реализовать проекты Программы, осуществляемые в 2020 году, в рамках утвержденных параметров на 2020 год Инвестиционной программы на 2020–2022 годы за счет централизованных источников с выявлением и обновлением основных показателей мероприятий, определенных на последующие годы, предусматривать их при формировании инвестиционных программ будущих лет.
16. Возложить персональную ответственность на:
первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Раматова А.Ж. – за обеспечение своевременного и качественного исполнения данного постановления, организацию и координацию эффективной деятельности министерств и ведомств, ответственных за реализацию установленных мер, а также своевременное устранение выявленных недостатков;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – министра экономического развития и сокращения бедности Кучкарова Ж.А. – за своевременное выделение средств из государственного бюджета, а также привлечение других финансовых ресурсов на реализацию мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – министра инвестиций и внешней торговли Умурзакова С.У. – за улучшение инвестиционного климата района, широкое привлечение инвесторов и инвестиций, особенно прямых инвестиций, а также повышение экспортного потенциала района;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Барноева У.И. – за эффективное использование сельскохозяйственных земель, освоение выведенных из оборота земель, развитие в районе плодоовощеводства, животноводства, а также сферы переработки;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Мусаева Б.А. – за удовлетворение потребности социальной сферы в кадрах, укрепление материально-технической базы объектов социальной инфраструктуры района.
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.