13 июлдан маҳаллий темир йўл ва авиақатновлар тўхтатилади ​
Мамлакатимизда кузатилаётган эпидемиологик вазиятдан келиб чиққан ҳолда Республика махсус комиссияси Қарори билан жорий йил 10 июлдан эътиборан республика миқёсида қатор чеклов чоралари ўрнатилмоқда.
Ушбу чеклов чоралари хусусан, барча жамоат транспорти қатнови ҳаркатига ҳам таълуқлидир. Яъни 10 июль санасидан эътиборан автобуслар ҳаракати вақтинчалик тўхтатилди.
13 июль душанба кунидан эътиборан эса маҳаллий йўналишлардаги поездлар ва авиақатновлар ҳам тўхтатилишини маълум қиламиз.
Кучайтирилган карантин тартиби шароитида фақатгина Республика махсус комиссияси томонидан тасдиқланган парвозлар жадвалига мувофиқ хорижий давлатлардаги фуқароларимизни ватанга олиб келиш бўйича репатриацион рейслар бажарилади.
Чегара пунктларидан фуқароларни карантин ҳудудларига етказиш учун автобус ташувлари амалга ошрилади. Шунингдек, карантин муддатини ўтаб бўлган фуқароларни реабилитация учун шифохоналарга ва яшаш манзилларига етказиш темирйўл ва автобус ташувлари орқали амалга ошрилади.
Шу билан бирга Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлиги томонидан “сариқ” ва “яшил” тоифага киритилган мамлакатлардан чартер рейслари келиб тушган аризаларга мувофиқ ташкил этилади.
Шунингдек, йўналишсиз таксиларга йўловчи ташишга қуйидаги махсус талаблар асосида рухсат берилади:
йўловчи ташиш учун автотранспорт воситаси салонида ҳайдовчи ўриндиғи йўловчилар ўриндиғидан шаффоф пластик ёки махсус плёнка билан тўсилган бўлиши керак;
ҳайдовчи ва йўловчи тиббий ниқобда бўлиши (тиббий ниқобсиз йўловчини ташиш тақиқланади) лозим;
фақатгина икки нафар йўловчиларни автотранспорт воситаси салони орқа ўриндиғига ўтказилиши керак;
фақатгина автотранспорт воситаси давлат рўйхатидан ўтказилган ҳудуд доирасида (Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри миқёсида) ҳаракатланиши шарт.

С 13 июля прекращается внутреннее авиа- и железнодорожное сообщение
С понедельника, 13 июля, в Узбекистане приостанавливаются воздушные и железнодорожные перевозки на внутренних маршрутах.
С 10 июля также ограничивается движение автобусов между регионами. В рамках графика, утвержденного решением спецкомиссии, будут выполняться репатриационные авиарейсы по вывозу граждан Узбекистана из зарубежных стран. Кроме того, разрешается организовывать автобусные рейсы по вывозу граждан из пограничных пунктов в карантинные зоны.
Граждан, отбывших период карантина, будут доставлять на реабилитацию в больницы и места проживания на поездах и автобусах в централизованном порядке.
На основе поступивших заявлений будут также организовывать чартерные рейсы из стран, включенных Агентством санитарно-эпидемиологического благополучия в «желтые» и «зеленые» зоны.
Движение нелинейного такси разрешено с соблюдением ряда требований: в салоне между водителем и пассажирами должен быть установлен барьер из прозрачного пластика или пленки, водитель и пассажиры должны быть в лицевых масках, перевозка пассажиров без масок запрещена, в салоне может быть не более двух пассажиров и только на заднем сидении. Такси может передвигаться только в регионах регистрации автомобиля (Ташкент, Каракалпакстан, регионы).