1 августдан Ўзбекистоннинг барча ҳудудий аэропортларида “Очиқ осмон” режими жорий этилади
2020 йил 12 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирининг Ўзбекистон Республикаси аэропортларида “Очиқ осмон” режимини жорий этиш тўғрисидаги буйруғи имзоланди.
Мазкур буйруқ Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 1 февралдаги «Транспорт соҳасида давлат бошқаруви тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПФ-5647-сон ва 2019 йил 13 августдаги «Ўзбекистон Республикасида туризм соҳасини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПФ-5781-сон фармонларига мувофиқ республика фуқаро авиацияси ва туризм соҳаларида олиб борилаётган ислоҳотлар самарадорлигини ошириш мақсадида ишлаб чиқилди.
“Очиқ осмон” режими 2020 йилнинг 1 августидан бошлаб ИАТАнинг “Қиш 2022/2023” мавсуми якунигача икки йил муддатга уни узайтириш ёки шартларни ўзгартириш имконияти билан Ўзбекистон Республикасининг Қарши, Нукус, Термиз, Бухоро, Навоий, Урганч, Андижон, Фарғона, Наманган ва Самарқанд шаҳридаги аэропортларида “бешинчи ҳаво эркинлиги” ҳуқуқини қўллаган ҳолда жорий этилади.
Буйруқга мувофиқ “Очиқ осмон” режими:
Қарши, Нукус, Термиз, Бухоро, Навоий ва Урганч шаҳридаги аэропортларда ҳеч қандай чекловларсиз;
Андижон, Фарғона, Наманган ва Самарқанд шаҳридаги аэропортларда Халқаро фуқаро авиацияси ташкилотига аъзо давлатларнинг авиакомпанияларига кўрсатилган аэропортларга уларнинг техник имкониятларини инобатга олган ҳолда парвозлар сони чекловларисиз Ўзбекистон Республикаси тайинланган ташувчилари фойдаланмаган йўналишларда “бешинчи ҳаво эркинлиги” ва йўловчи парвозларини амалга ошириш ҳуқуқи билан;
Самарқанд шаҳридаги аэропортда қайта таъмирлаш ишлари якунлангач жорий этилади.
Мазкур режимга мувофиқ Навои ва Термиз шаҳридаги аэропортларда хорижий авиакомпанияларга юк ташиш парвозларини амалга ошириш учун “еттинчи ҳаво эркинлиги”га қадар бўлган ҳуқуқлар берилади.
Янги йўналишларда парвозларни ташкиллаштириш ва амалга оширишга қизиқиш билдирган ёки амалдаги парвозлар сонини оширишни режалаштирган хорижий авиакомпаниялар ўрнатилган тартибда талаб этилган ҳужжатларни Транспорт вазирлиги ҳузуридаги “Ўзавиация” агентлигига ёки Транспорт вазирлигининг ҳаво транспортини ривожлантириш департаментига топширишлари лозим.

С 1 августа текущего года во всех региональных аэропортах Узбекистана вводится режим "Окрытое небо"
12 июня 2020 года Министром транспорта Республики Узбекистан подписан Приказ о введении режима «Открытое небо» в аэропортах Республики Узбекистан.
Режим «Открытое небо» вводится с 1 августа 2020 года сроком действия до конца сезона ИАТА «Зима 2022/2023» с возможностью дальнейшей пролонгации:
в аэропортах Карши, Нукус, Термез, Бухара, Навои и Ургенч без каких-либо ограничений с учетом технических возможностей аэропортов, включая 5-ю свободу воздуха;
в аэропортах Андижан, Фергана, Наманган и Самарканд с предоставлением всем иностранным авиакомпаниям государств членов Международной организации гражданской авиации прав на выполнение в указанные аэропорты пассажирских полетов без ограничения частот с учетом технических возможностей аэропортов, включая 5-ю свободу воздуха, по маршрутам, на которых не оперируют назначенные перевозчики Республики Узбекистан;
в аэропортах Навои и Термез иностранным авиакомпаниям предоставляется право на выполнение грузовых полетов, включая 7-ю свободу воздуха;
в аэропорту г.Самарканд режим «Открытое небо» будет введен по завершению реконструкционных работ.
Иностранным авиакомпаниям, заинтересованным в открытии новых маршрутов или планирующим увеличение количества рейсов в указанные аэропорты, необходимо направить заявку (назначение) на конкретные маршруты и документы в Агентство «Узавиация» и Департамент развития воздушного транспорта Министерства транспорта. Все обращения по данному вопросу будут рассмотрены в кратчайшие сроки.