Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Трансформациялар бошқармаси бошлиғи лавозимига юқори малакали мутахассисларни жалб этиш бўйича техник топшириқ
25.10.2022 5005 Yangiliklar
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Трансформация офиси раҳбари лавозимига юқори малакали мутахассисларни жалб этиш бўйича техник вазифа
I. Ташкилот ҳақида қисқача маълумот
Ташкилот номи
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги
Ташкилот ташкил этилган сана
2019-йил 1-феврал (“Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори)
(https://lex.uz/ru/docs/4194125)
Фаолиятнинг асосий тури
Автомобил, темир йўл, ҳаво, дарё транспорти, метрополитенни, шунингдек, йўл хўжалигини ривожлантириш соҳасида ягона давлат сиёсатини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш бўйича давлат бошқаруви органи.
Ташкилотнинг расмий веб-сайти:
www.mintrans.uz
Асосий норматив ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикасининг 2021-йил 09-августдаги ЎРҚ-706-сон “Транспорт тўғрисида”ги Қонуни (https://lex.uz/uz/docs/5563048);
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019-йил 1-январдаги “Транспорт соҳасида давлат бошқаруви тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 5647-сон Фармони https://lex.uz/ru/docs/4194115
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 01.01.2019 йилдаги “Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги ПҚ-4143-сон қарори (https://lex.uz/ru/docs/4194125)
II. Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Трансформaция офисининг асосий вазифалари ва функциялари
Асосий вазифалари ва функциялари
Транспорт соҳасида трансформaцион жараёнларни тезлаштириш;
аҳоли ва иқтисодиёт тармоқларининг транспорт хизматларига бўлган ортиб бораётган эҳтиёжларини тўлиқ қондириш ва бозорда соғлом рақобатни ривожлантириш учун хусусий секторни соҳага жалб этиш;
транспорт соҳасидаги акциядорлик жамиятларида корпоратив бошқарув тизимини такомиллаштириш;
барча турдаги транспортнинг ташқи ва ички йўналишлари тармоғини кенгайтириш, транспорт хизматлари сифатини ошириш, транспорт воситалари ва инфратузилмаларини янгилаш, хусусий ва хорижий инвестицияларни жалб этиш ҳамда молиялаштириш механизмларини такомиллаштириш;
транспорт ва йўл инфратузилмаси соҳасидаги корхоналарнинг ташкилий-функционал тузилмаси ва оператив фаолиятини такомиллаштириш, ишлаб чиқариш ва хизматларда меҳнат сифати, ҳажми ва унумдорлигини ошириш, рақамли ва инновaцион ечимларни жорий этиш;
бутун транспорт тизимини рақамлаштириш учун илғор ахборот технологияларини жорий этиш, Ўзбекистон Республикасининг ўзаро боғланган ягона транспорт тизимини узоқ муддатли ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш.
III. Трансформaция офиси раҳбарининг функционал вазифалари
Трансформatsiя офиси раҳбарининг функционал вазифалари
Трансформaция офисининг вазифалари ва функсияларини амалга оширишни бошқариш;
транспорт соҳасини ўзгартириш бўйича таклифлар тайёрлаш, трансформaция масалалари бўйича ваколатлари доирасида юқори ҳокимият органлари, шунингдек транспорт ва йўл инфратузилмаси соҳасидаги корхоналар билан ўзаро ҳамкорлик қилиш;
тегишли идоралар ва транспорт корхоналари билан биргаликда транспорт корхоналарини ислоҳ қилиш бўйича халқаро ва жаҳон тажрибасини ҳисобга олган ҳолда соҳани ривожлантиришнинг ўрта муддатли ва узоқ муддатли стратегиясини ишлаб чиқиш ва амалга оширилишини назорат қилиш;
транспорт хизматлари бозорида соғлом рақобатни ривожлантириш мақсадида хусусий секторни соҳага жалб этиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
транспорт соҳасида аксиядорлик жамиятларида корпоратив бошқарувни такомиллаштириш, бизнес-жараёнларни оптималлаштириш, Тараққиёт стратегиясида белгиланган вазифаларни амалга оширишга қаратилган жамиятларнинг ташкилий тузилмаларига ўзгартиришлар киритиш бўйича таклифлар тайёрлаш;
давлат раҳбариятига, Вазирлар Маҳкамасига тармоқ корхоналарининг Бизнес-режа параметрлари, унинг аниқ кўрсаткичлари ва Корхонани ривожлантириш стратегиясини амалга оширишнинг бориши тўғрисида, шунингдек, корхоналарни ўзгартириш ва бошқарма фаолиятига тааллуқли бошқа масалалар;
назорат қилинадиган масала соҳасидаги бошқа функциялар.
IV. Номзодга қўйиладиган талаблар
Таълим даражасига қўйиладиган талаблар
Таълим даражаси – олий,
МБА (Бизнес бошқаруви магистри) даражаси, Ph.D. ва/ёки PhD номзодлари қабул қилинади ва суҳбат давомида албатта ҳисобга олинади.
Иш тажрибаси талаблари Транспорт компанияларида ёки трансформaция соҳасида камида 5 йиллик бошқарув тажрибаси
Тил билимлари
рус, инглиз ва ўзбек
V. Тўлов шартлари
Тўлов миқдори суҳбат натижаларига кўра белгиланади.
VI. Ариза топшириш тартиби
Ариза топшириш учун ариза берувчилар 10.12.2022 йилгача info@mintrans.uz ёки hr@mintrans.uz электрон манзилларига резюмени (CV) юборишлари керак.
Номзодларни кўриб чиқиш жараёнида суҳбат (юзма-юз ёки видеоконференцалоқа орқали) ўтказилади.
Бўш иш ўринлари ҳақида қўшимча маълумот олиш учун қуйидаги телефон орқали мурожаат қилинг: +99891 151-15-10 (Телеграм), e-mail: hr@mintrans.uz Рашид Ҳакимов.

Техническое задание на привлечение высококвалифицированных специалистов на должность Руководителя офиса трансформации при Министерстве транспорта Республики Узбекистан
25.10.2022 19191 Yangiliklar
I.      Краткая информация об организации
Название организации
Министерство транспорта Республики Узбекистан
Дата образования организации
1 февраля 2019 года (Постановление Президента Республики «Об организации деятельности Министерства транспорта Республики Узбекистан»)
(https://lex.uz/ru/docs/4194125)
Основной вид деятельности
Государственное управление по выработке и реализации единой государственной политики в области развития автомобильного, железнодорожного, воздушного, речного транспорта, метрополитена, а также дорожного хозяйства
Официальный сайт организации
www.mintrans.uz
Основные регламентирующие документы
Закон Республики Узбекистан от 09.08.2021 года №ЗРУ-706 «О транспорте» (https://lex.uz/uz/docs/5563048);
Указ Президента Республики Узбекистан от 01.01.2019 г. №5647 «О мерах по коренному совершенствованию системы государственного управления в сфере транспорта» https://lex.uz/ru/docs/4194115
Постановление Президента Республики Узбекистан от 01.01.2019 года №ПП-4143 «Об организации деятельности Министерства транспорта Республики Узбекистан» (https://lex.uz/ru/docs/4194125)
II. Основные задачи и функции Офиса трансформации при Министерстве транспорта Республики Узбекистан
Офис трансформации при Министерстве транспорта Республики Узбекистан
Ускорение трансформационных процессов в сфере транспорта;
полное удовлетворение растущих потребностей населения и отраслей экономики в транспортных услугах и привлечение в отрасль частного сектора для развития здоровой конкуренции на рынке;
совершенствование системы корпоративного управления в акционерных обществах в сфере транспорта;
расширение сети внешних и внутренних маршрутов всех видов транспорта, повышение качества транспортных услуг, обновление транспортных средств и инфраструктур, привлечение частных и иностранных инвестиций и совершенствование механизмов финансирования;
совершенствование организационно-функциональной структуры и операционной деятельности предприятий в сфере транспорта и дорожного хозяйства, повышение качества,  объемов и производительности труда в производстве и обслуживания, внедрение цифровых и инновационных решений;
внедрение передовых информационных технологий по цифровизации всей транспортной системы, разработку стратегий перспективного развития Единой сопряженной транспортной системы Республики Узбекистан.
III. Функциональные обязанности руководителя офиса трансформации
Функциональные обязанности Руководителя офиса трансформации
руководство реализацией задач и функций офиса трансформации;
подготовка предложений по трансформации отрасли транспорта, взаимодействие с высшими органами, также предприятиями в сфере транспорта и дорожного хозяйства в пределах полномочий по вопросам трансформации;
разработка среднесрочной и долгосрочной стратегии развития отрасли, с учетом международного и мирового опыта по реформированию транспортных предприятий совместно с соответствующими управлениями и транспортными предприятими и мониторинг реализации;
разработка предложений по привлечению частного сектора в отрасль в целях развития здоровой конкуренции на рынке транспортных услуг;
подготовка предложений по совершенствованию корпоративного управления в акционерных обществах в сфере транспорта, оптимизации бизнес-процессов, внесению изменений в организационную структуру обществ, направленных на реализацию задач, поставленных в рамках Стратегии развития;
подготовка информации и отчетов руководству государства, Кабинет Министров о выполнении параметров Бизнес-плана предприятий отрасли, его конкретных показателях и реализации Стратегии развития предприятий, а также по вопросам трансформации и других вопросов, связанных с деятельностью Офиса;
другие функции в сфере курируемого вопроса.
IV. Требования к кандидату
Требования к уровню образования
Уровень образования – высшее
Наличие диплома MBA (Master of Business Administration), степень Ph.D. и/или доктора наук приветствуются и будут в обязательном порядке учтены при собеседовании.
Требования к опыту работы
Опыт управления не менее 5 лет в транспортных предприятий или в области трансформации
Владение языками
Русский, английский и узбекский
IV. Условия оплаты
Размер оплаты определяется по итогам собеседования.
V. Порядок подачи заявки
Для подачи заявки Кандидатам необходимо направить резюме (СV) по электронной почте info@mintrans.uz или hr@mintrans.uz в срок до 10.12.2022 года.
В ходе рассмотрения кандидатур проводится собеседование (очное или посредством организации видеоконференцсвязи).