Туркий кенгашга аъзо давлатлар транспорт вазирлари видеоконференция шаклида йиғилиш ўтказди
Бугун, 30 апрель куни Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашига аъзо давлатлар ва Венгрия транспорт вазирлари видеоконференция алоқа шаклида йиғилиш ўтказди.
Мажлис Озарбайжон транспорт, алоқа ва юқори технологиялар вазири Рамин Гулузода, Ўзбекистон транспорт вазири Элёр Ғаниев, Туркия транспорт ва инфратузилма вазири Адил Караисмаилоғлу, Қозоғистон саноат ва инфратузилмавий ривожланиш вазири Бейбут Атамкулов, Қирғизистон транспорт ва йўл вазири Жанат Бейшенов, Венгрия Инновация ва технологиялар вазирлигидаги транспорт сиёсати бўйича давлат вазири Ласло Мосочининг онлайн мулоқоти билан бошланди. Музокараларда Туркий кенгаш бош котиби Бағдат Амреев ҳам иштирок этди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Туркий кенгашнинг 10 апрель куни бўлиб ўтган навбатдан ташқари видео-саммитида пандемия сабаб юзага келган ҳозирги ғоят мураккаб шароитда қардош халқларимизни зарур маҳсулотлар билан узлуксиз таъминлаш мақсадида транспорт воситаларининг ўзаро ҳаракатланишига амалий ёрдам кўрсатиш зарурлигини қайд этган эди. Давлатимиз раҳбари бу каби мақсадларни амалга оширишда транспорт вазирларидан иборат Ишчи гуруҳини ташкил этиш ташаббусини илгари сурган эди.
Қисқа фурсатларда Туркий кенгаш Котибияти билан ҳамкорликда ушбу видеоконференцияни ташкил қилиш масалалари ишлаб чиқилди.
Томонлар бирламчи зарур маҳсулотлар ҳисобланган озиқ-овқат ва мева-сабзавот, дори-дармон, тиббиёт воситалар ва асбоб-ускуналарнинг мамлакатлараро узлуксиз етказиб берилишини таъминлаш, COVID-19 пандемияси даврида Транскаспий йўлаги орқали юк етказиб бериш занжирининг узилишларсиз фаолият юритишини ташкил қилиш масалалари юзасидан фикр алмашди.
Мулоқот доирасида транспортнинг барча турларида ўзаро амалиётларни бажаришнинг жорий ҳолати, коронавирус эпидемиясига қарши курашиш мақсадида қабул қилинган миллий қарорлар сабабли юк ташиш соҳасида кузатилаётган муаммоларга ечим топиш йўллари муҳокама қилинди.
Йиғилишда Туркий кенгашга аъзо давлатлар раҳбарларининг навбатдан ташқари видео-саммитида транспорт алоқалари, транзит, чегаралар орқали юк ташишда мувофиқлашган фаолиятни ташкил қилиш йўналишида илгари сурилган таклиф ва ташаббусларни амалиётга жорий қилиш бўйича томонлар фикрлари тингланди.
Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири Элёр Ғаниев пандемия шароитида темир йўл транспортида юк ташишни янада фаоллаштиришнинг мақсадга мувофиқ эканини қайд этди. Юкларни ташиш бўйича дастлабки маълумот алмашиш билан боғлиқ муаммоларни тезкор ҳал этишда ҳар томонлама ёрдам кўрсатиш учун вазирликлар иштирокида қўшма ишчи гуруҳ тузиш таклифини илгари сурди. Шунингдек, мамлакатларимизда пандемия билан боғлиқ турли вазият ҳукм сураётганини инобатга олган ҳолда, ташқи савдода бевосита алоқага киришишнинг олдини олувчи ўзаро уйғун юк ташишларни амалга ошириш зарурлигини билдирди.
– Ушбу мақсадлар учун Марказий Осиё – Кавказ – Европа мультимодал транспорт йўлагидан биргаликда фойдаланишни фаоллаштириш керак, – деди Э.Ғаниев. – Бунда Туркия томонининг ҳам ушбу жараёнда иштирок этиши муҳим аҳамиятга эга.
Пандемия пайтида Транскаспий йўлаги орқали маҳсулот етказиб беришда чеклов ва тўсқинликсиз ҳаракатланишни таъминлаш учун зарур бўлган амалий чоралар муҳокама қилинди.
Хусусан, квоталар, транзит божлари, ҳайдовчилик визаларини тақдим этиш орқали томонларнинг ўзаро ёрдам кўрсатиш имкониятлари, Каспий денгизи орқали (Ro-Ro йўналиши) юк ташиш нархларида чегирмалар бериш, зарур ҳолларда қўшимча (икки томонлама/транзит) рухсатномаларини тақдим этиш ва ўзаро келишув асосида транзит учун тўловларни бекор қилиш жараёни кўриб чиқилди.
Шунингдек, гуманитар юклар, асосий истеъмол товарлари, дори-дармон ва тиббий асбоб-ускуналарни етказиб бериш бўйича юк ташиш транспорт воситаларининг чегара ўтказиш пунктлари орқали ҳаракатланишига кўмаклашиш ҳамда соҳада пайдо бўлган муаммолар тўғрисида маълумот алмашилди.
Давлат раҳбарларининг 2019 йил 15 октябрь куни Боку шаҳрида бўлиб ўтган кенгаш саммити якунлари бўйича эришган келишувлари ижроси ва транспорт-логистика ишини самарали мувофиқлаштириш бўйича Туркий кенгаш Котибияти олиб борган амалий қадамлар ўрганилди.
Тадбир сўнгида пандемиядан сўнг ўзаро ҳамкорлик истиқболларини белгилаш имконини берувчи таклифлар ишлаб чиқилди.
Эслатиб ўтамиз, ташкилот доирасида транспорт вазирларининг жорий илк йиғилиши Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Туркий кенгашга аъзо давлатлар раҳбарларининг навбатдан ташқари саммитида илгари сурган таклифи асосида ўтказилган иккинчи муҳим видеоанжумандир. Бундан олдин Туркий кенгашга аъзо мамлакатлар соғлиқни сақлаш вазирлари ҳам видеоконференция шаклида мулоқот қилиб, пандемия шароитида ўзаро мувофиқ фаолият юритиш масалалари ҳақида маслаҳатлашувлар олиб боришган эди.

Министры транспорта стран-членов Тюркского совета провели встречу в формате видеоконференции
Сегодня состоялась встреча в формате видеоконференции министров транспорта стран-членов Совета сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ, Тюркский совет), а также Венгрии.
В нем приняли участие министр транспорта Узбекистана Эльёр Ганиев, министр транспорта, связи и высоких технологий Азербайджана Рамин Гулузода, министр транспорта и ифраструктуры Турции Адил Караисмаилоглу, министр промышленности и инфраструктурного развития Казахстана Бейбут Атамкулов, министр транспорта и дорог Кыргызстана Жанат Бейшенов, государственный министр по транспортной политике министерства инноваций и технологий Венгрии Ласло Мосочи, а также Генеральный секретарь ССТГ Багдад Амреев.
В ходе состоявшегося 10 апреля этого года внеочередного саммита глав государств-членов Тюркского совета Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев отметил необходимость оказания практического содействия взаимному транспортному сообщению, осуществляемому в целях беспрерывного обеспечения братских народов необходимой продукцией в сложившейся в связи с пандемией чрезвычайно сложной ситуации.
Для реализации этих целей глава нашего государства предложил создать рабочую группу из министров транспорта стран-членов объединения.
В короткие сроки в сотрудничестве с Секретариатом Тюркского совета был проработан вопрос организации данной видеоконференции.
Стороны обменялись мнениями по вопросам обеспечения непрерывных взаимных поставок продовольственной, плодовощной продукции первой необходимости, медикаментов и медицинских средств, организации непрерывного функцонирования цепочки поставки грузов по Транскаспийскому коридору в период пандемии COVID-19.
В ходе переговоров были обсуждены текущая практика взаимного сообщения всеми видами транспорта, пути решения проблем в сфере грузоперевозок, связанных с принятыми странами ограничительными мерами по противодействию распространению эпидемии коронавируса.
Были заслушаны мнения сторон о внедрении в практику выдвинутых на внеочередном саммите глав государств Тюркского совета предложений и инициатив по организации скоординированного транспортного сообщения, транзитных и трансграничных грузоперевозок.
Министр транспорта Республики Узбекистан Э.Ганиев отметил целесообразность переориентации грузоперевозок на железнодорожный транспорт в условиях пандемии. Он выдвинул идею о создании механизма для оказания всестороннего содействия по оперативному решению вопросов, связанных с транспортировкой грузов, и обмену предварительной информацией об их перевозке.
- Необходима максимальная активизация совместного использования мультимодального транспортного коридора «Центральная Азия – Кавказ – Европа», - сказал он. - Важное значение в этом имеет и участие турецкой стороны.
Министры обсудили дополнительные практические меры по повышению эффективности «зеленых коридоров» для транзита пищевых товаров, продуктов медицинского назначения и прочих грузов первой необходимости.
В этой связи были рассмотрены такие вопросы, как организация системы удаленного предварительного уведомления о перевозке товаров первой необходимости, упрощение визовых процедур для перевозчиков, предоставление скидок на цены линий Ро-Ро через Каспийское море, предоставление необходимых дополнительных (двусторонних/транзитных) разрешений и отмены платы за транзитные пропуска на основе взаимности, минимизацию дорожных и иных сборов, освобождение от весогабаритного контроля при перевозке товаров первой необходимости.
Состоялся обмен информацией по возникающим проблемам в области оказания практической помощи для облегчения прохождения грузовых транспортных средств через границы/контрольно-пропускные пункты для доставки гуманитарных товаров, основных потребительских товаров, лекарств и медицинского оборудования.
Участники обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых в ходе саммита глав государств ССТГ, состоявшегося 15 октября 2019 года в Баку, а также деятельность Секретариата Тюркского совета по эффективной координации транспортно-логистического взаимодействия.
В завершение мероприятия были выработаны идеи, которые будут определять будущее сотрудничество между сторонами в постпандемическом мире.
Напомним, что данная видеоконференция – второе важное мероприятие, проведенное на основе выдвинутых главой нашего государства инициатив в ходе внеочередного саммита глав государств-членов Тюркского совета. Ранее состоялась аналогичная онлайн-встреча министров здравоохранения, на которой были обсуждены вопросы сотрудничества и координации действий в период пандемии.