Қишлоқ хўжалигида 100 кг дан ошмаган дронлардан фойдаланиш мумкин
Вазирлар Маҳкамаси 29.11.2021 йилдаги “Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланиш ва муҳофаза қилиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” 2021 йил 24 февралдаги ПҚ-5006-сон қарори муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги 721-сон қарорни қабул қилди.
Хусусан, Ўзбекистон Республикасининг фуқаро ва давлат авиациясида учувчисиз учиш қурилмаларидан фойдаланиш тартиби тўғрисидаги низомда (31.08.2016 йилдаги 287-сон ВМҚ билан тасдиқланган) фуқаро авиациясида учувчисиз учиш қурилмаларига қўйиладиган талабларга ўзгартиришлар киритилди.
Уларнинг максимал учиш вазни 25 кг дан кўп бўлмаслиги керак, бундан қишлоқ хўжалигида агротехника тадбирлари учун мўлжалланган учувчисиз учиш қурилмалари мустасно, уларнинг учиш вазни 100 кг дан ошмаслиги керак.

В сельском хозяйстве можно использовать дроны до 100 кг
Кабинет Министров принял постановление №721 от 29.11.2021 г. «О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правительства Республики Узбекистан в связи с Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-5006 от 24.02.2021 г. «О дополнительных мерах по совершенствованию системы использования и охраны земель сельскохозяйственного назначения».
В частности, в Положении о порядке эксплуатации беспилотных летательных аппаратов в гражданской и государственной авиации Республики Узбекистан (утв. ПКМ №287 от 31.08.2016 г.) изменено требование к беспилотным летательным аппаратам гражданской авиации.
Они должны иметь максимальную взлетную массу не более 25 кг, за исключением беспилотных летательных аппаратов, предназначенных для агротехнических мероприятий в сельском хозяйстве, максимальная взлетная масса которых не должна превышать 100 кг.