Ўзбекистон ва Туркия халқаро юк ташувлари соҳасида «E-Permit» тизимини ишга туширади
Жорий йилнинг 31 март куни бўлиб ўтган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг норасмий саммити доирасида эришилган келишувларга мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳамда Туркиянинг транспорт ва инфратузилма вазирлиги рухсатнома бланкаларини электрон (E-permit) айирбошлаш тизими лойиҳасини ишга тушириш бўйича ҳаракатларни бошлаган эди.
Шу йилнинг июль ойида Халқаро автомобиль ташувлари масалалари бўйича ўзбек-турк қўшма комиссиянинг Тошкентда бўлиб ўтган йиғилишида юк ташувлари жараёнини жадаллаштириш мақсадида мамлакатлар ўртасида рухсатнома бланкаларини электрон (E-permit) айирбошлаш тизимини тадбиқ этиш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш юзасидан вазифалар белгилаб олинганди.
Ушбу электрон тизимни амалиётга жорий этишнинг дастлабки босқичи доирасида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги Туркия томони билан келишган ҳолда илк маротаба E-Permit тизимидан фойдаланиб синов автокарвонини ташкил этди.
Жорий йилнинг 6 ноябрь куни Ўзбекистондан йўлга чиққан автокарвон 10 ноябрь куни “Сарп” чегара ўтказиш пункти орқали Туркияга етиб борди. Автокарвон Туркиянинг транспорт ва инфратузилма вазирлиги мутасаддилари ҳамда божхона маъмурияти вакиллари томонидан кутиб олинди.
Бу каби замонавий рақамли технологиялар ва сўнгги авлод IT ишланмаларининг соҳага кенг жорий этилиши транспорт операцияларини жадаллаштириш ва мамлакатларимиз ўртасида товар оқимини кўпайтиришда муҳим аҳамият касб этади.

Узбекистан и Турция запустят систему «E-Permit» в сфере международных грузовых перевозок
В соответствии с договоренностями, достигнутыми в рамках неформального саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств, состоявшегося 31 марта текущего года, Министерство транспорта Республики Узбекистан и Министерство транспорта и инфраструктуры Турции начали работу по запуску проекта системы электронного обмена бланками разрешений (E-permit).
На состоявшемся в июле текущего года в Ташкенте заседании узбекско-турецкой Совместной комиссии по вопросам международных автомобильных перевозок определены задачи по реализации мер и внедрению системы электронного (E-permit) обмена бланками разрешений между странами в целях ускорения процесса грузовых перевозок.
В рамках первого этапа внедрения данной электронной системы в практику Министерство транспорта Республики Узбекистан по согласованию с турецкой стороной впервые организовало испытательный автопробег с использованием системы E-Permit.
6 ноября текущего года автоколонна, следовавшая из Узбекистана, прибыла в Турцию 10 ноября через пункт пропуска “Сарп”. Автоколонну встретили представители Министерства транспорта и инфраструктуры Турции, а также представители таможенной администрации.
Такое широкое внедрение в сферу современных цифровых технологий и IT-разработок последнего поколения играет важную роль в ускорении транспортных операций и увеличении товарооборота между нашими странами.