Йўловчилар энди Андижондан Хонободга поездда ҳам борадиган бўлди
Таъкидлаш жоизки, Хонобод шаҳри Қорадарёнинг ўнг соҳилида, вилоят шарқида, Андижон шаҳридан қарийб 80 километр узоқликда жойлашган. Шаҳарга 1972 йилда асос солинган бўлиб, аҳолиси 41 минг кишини, умумий ер майдони эса, 23 километр квадратни ташкил этади. Ўзининг кўркам манзараси, табиатининг гўзаллиги, тоза ҳавоси билан сайёҳларнинг диққатини ўзига жалб қила оладиган ҳудуд десак, асло муболаға бўлмайди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 2 июн куни Андижон вилоятининг Хонобод шаҳрига қилган ташрифи чоғида Хонобод шаҳрини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли дам олиши учун қулайликлар яратиш, ҳусусан темир йўл вокзалини қуриш бўйича берган топшириқлари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 28 июндаги қарори ижросини таъминлаш мақсадида ҳудудда қатор ишлар амалга оширилди. Жумладан, “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти томонидан Хонобод шаҳрида темир йўл вокзали қурилди.
Хонобод темир йўл вокзали 50 ўринли бўлиб, бир суткада 500 нафар йўловчига хизмат кўрсатиш имкониятига эга. Вокзал атрофида бир гектардан ошиқ майдонга турли хилдаги мевали ва манзарали дарахт кўчатлари экилиб, ободончилик ишлари амалга оширилди. Ушбу янги вокзалнинг қурилиши билан 20 нафарга яқин янги иш ўрни яратилди.
Янгиланиш ва яшариш айёми бўлган Наврўз байрами арафасида, яъни бугун мазкур темир йўл вокзали фойдаланишга топширилди. Эрта тонгдан Андижон – Хонобод йўналишида биринчи йўловчи поезди ҳаракатини бошлади. Байрамона кайфиятда йўлга чиққан нуронийлар, кенг жамоатчилик вакиллари, ёшлар мазкур поезднинг илк йўловчисига айландилар.

Пассажиры теперь могут добраться на поезде из Андижана в Ханабад
Стоит отметить, что город Ханабад расположен на правом берегу реки Карадарья, на востоке области, примерно в 80 километрах от города Андижана. Город основан в 1972 году, его население составляет 41 тысячу человек, а общая площадь – 23 квадратных километра. Не будет преувеличением сказать, что эта территория способнапривлечь внимание туристов своими живописными пейзажами, красотой природы, чистым воздухом.
В целях выполнения задач, поставленных ходе визита города Ханабада Андижанской области Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 2 июня 2017 года по социально-экономическому развитию города Ханабада, созданию благоприятных условий для отдыха населения, в частности, строительства железнодорожного вокзала, а также обеспечения исполнения постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28 июня 2017 года в регионе осуществлены ряд мер. В частности, АО «Узбекистон темир йуллари» построена железнодорожная станция в городе Ханабаде.
Железнодорожный вокзал Ханабад рассчитан на 50 мест и способен обслуживать до 500 пассажиров в сутки. На площади более одного гектара вокруг вокзала были высажены саженцы плодовых и декоративных деревьев различных сортов, проведены работы по благоустройству. Со строительством этого нового вокзала было создано около 20 новых рабочих мест.
В канун праздника Навруз, который является праздником обновления и омоложения, сегодня сдан в эксплуатацию данный железнодорожный вокзал. С раннего утра по маршруту Андижан – Ханабад начал движение первый пассажирский поезд. Первыми пассажирами этого поезда стали пожилые люди, представители широкой общественности, молодежь, которые отправились в путь в праздничном настроении.