Ички туризм ривожига хизмат қилувчи янги вертолётларнинг тақдимоти ўтказилди
Давлатимиз раҳбари туризм инфратузилмасини ривожлантириш лойиҳалари тақдимотлари билан танишар экан, мамлакатимиз ҳудудларининг транспорт логистикасини ривожлантириш муҳим аҳамиятга эга эканини, бу юртимизнинг сайёҳлик салоҳиятини оширишга имкон беришини бир неча бор таъкидлади. Шу муносабат билан сотиб олинган янги вертолётлар Президент томонидан белгиланган ички туризмни ривожлантириш вазифаларини самарали ҳал этиш имконини беради.
“Uzbekistan Helicopters” аэровизуал парвозлар бўйича хизматларни тақдим этади, шунингдек, энг мураккаб қурилиш лойиҳаларининг монтаж ишларини бажариш, йирик ҳажмли юкларни ташиш, тоғларга туристик экскурсия парвозларни ва Ўзбекистоннинг тарихий шаҳарлари бўйлаб йўловчиларни ташишни ҳам амалга оширади.
Таъкидлаш жоизки, “Uzbekistan Helicopters” жамоаси учун парвозлар хавфсизлиги устувор йўналиш ҳисобланади. Бунинг учун ташкилотда профессионал учувчилар ва муҳандис-техник таркиб шакллантирилган, моддий-техник база мунтазам равишда модернизация қилиб борилмоқда.
Масалан, AIRBUS H-125 вертолёти юқори баланд тоғ ва иссиқ иқлим шароитларида фойдаланишга мослаштирилган ва ташқи илгакка осган ҳолда 1400 килограммгача юкни олиб кета олади. Шунингдек, авиатранспорт кузатув-қутқарув операцияларини амалга ошириш, йирик ёнғин майдонларини ўчириш, юкларни кўтариш, ҳосилни чанглатиш, электр узатиш тармоқларини юқоридан кузатиш, аэровидео тасвирга олиш, парашютда сакраш, геологик қидирув каби кенг кўламли вазифаларда самарали қўлланилади.
Бугунги кунда “Uzbekistan Helicopters” МЧЖ учувчилари муҳандислар ва техниклар билан ҳамкорликда янги AIRBUS H-125 ва MI-8MTV вертолётларини эксплуатация қилиш бўйича тажриба ва малакаларини мустаҳкалашмоқда.
Тақдимотда сўзга чиққан Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов бугунги кунда мамлакатимизда туризм соҳасига қаратилаётган эътибор ҳақида гапириб, туризм инфратузилмасини ривожлантиришга қаратилган бундай лойиҳаларнинг амалга оширилиши яқин истиқболда мамлакатда ички туризни ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
Тадбир доирасида туризм соҳаси вакиллари, ОАВ ходимлари ва блогерлар тўртта янги вертолёт билан яқиндан танишишди ва Тошкент-Белдерсой-Амирсой-Чимён йўналиши бўйлаб махсус танишув парвозини амалга оширишди.

В помощь развитию отечественного туризма приходит малая авиация
Презентация вертолетов AIRBUS H-125 и МИ-8МТВ, приобретенных для нужд малой авиации страны ООО «Uzbekistan Helicopters», прошла в самолетно-ремонтном комплексе Uzbekistan Airways Technics.
Во время ознакомления с презентациями проектов по развитию туристической инфраструктуры страны глава нашего государства неоднократно отмечал важность развития транспортной логистики регионов страны, что должно позволить во многом увеличить туристический потенциал страны.
Вертолеты эксплуатируются в Узбекистане с 50-х годов ХХ века. Сегодня основным парком вертолетной техники располагает ООО «Uzbekistan Helicopters», тесно сотрудничая с Министерством внутренних дел, Министерством по чрезвычайным ситуациям, Центром гидрометеорологической службы, предоставляя услуги по аэровизуальным полетам (аэрофото- и видеосъемка), монтажным работам, перевозкам крупногабаритных грузов, туристическим полетам и перевозке пассажиров, однако новая техника, приобретенная в парк компании, предоставят возможность эффективно решать поставленные Президентом задачи по развитию внутреннего туризма.
Так, например, французский вертолет AIRBUS H-125 приспособлен для эксплуатации в условиях высокогорья и жаркого климата и используется для решения самого широкого спектра задач, включая пожаротушение, мониторинг ЛЭП, подъем грузов, опыление полей, аэровидеосъемку, парашютирование, геологоразведку и других.
В презентации винтокрылых машин принял участие заместитель Премьер-министра, министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов, министр транспорта Илхом Махкамов.
- Новая авиационная техника предоставит огромные возможности для развития отечественной туристической отрасли, - отметил А. Абдухакимов. – Вертолетная техника давно уже не в диковинку в стране, однако именно новые винтокрылые машины могут решать задачи по доставке туристов в самые отдаленные уголки страны с максимальным комфортом и по приемлемым ценам.
Отметим, что поставка AIRBUS H-125 в авиапарк компании Uzbekistan Helicopters будет продолжена, так в октябре ожидается прибытие еще двух машин, а значит появятся больше возможностей для их применения в отечественных рограммах развития.