COVID-19 ПАНДЕМИЯСИ БИЛАН БОҒЛИҚ КАРАНТИН ЧОРАЛАРИ ПАЙТИДА ЎЗБЕКИСТОНГА КИРИШ ВА ЧИҚИШ ТАРТИБИ ТЎҒРИСИДА КЎП СЎРАЛАДИГАН САВОЛЛАРГА ЖАВОБЛАР
11.08.2020 6782 Yangiliklar
Савол: COVID-19 пандемияси билан боғлиқ карантин чоралари даврида фуқароларнинг Ўзбекистон Республикасига кириш тартиби қандай?
Жавоб:
1. 2020 йил 15 июндан бошлаб қуйидаги тоифадаги фуқароларга авиақатновлар орқали Ўзбекистонга кириш учун карантин чоралари соддалаштирилди:
- хорижий давлатлар дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасалари ходимлари ҳамда уларнинг оила аъзолари?
- инвестиция лойиҳалари доирасида хорижий компания ва бошқа ташкилотларнинг Ўзбекистонда ишлаётган мутахассислари?
- даволаниш учун келаётган шахслар?
- Ўзбекистонда “доимий яшаш жойига эга” хорижий фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахслар.
Ушбу тоифадаги фуқаролар мамлакатга кириш учун рухсатнома сўраб Ўзбекистон Республикасининг тегишли органларига мурожаат қилишлари шарт эмас.
2. Хорижда вақтинча бўлиб турган ёки чет элда доимий асосда яшовчи ва ватанга авиақатновлар орқали қайтишни истаётган Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг мамлакат ҳудудига киришларида ҳеч қандай чекловлар кўзда тутилмаган.
3. Ўзбекистондан транзит орқали бошқа давлатга кетаётган чет эл фуқароларнинг мамлакат ҳудудидан ўтишларига хорижий давлат дипломатик ваколатхонаси ва консуллик муассасасининг Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигига аввалдан қилган сўровлари асосида рухсат берилади.
Савол: COVID-19 пандемияси билан боғлиқ карантин чоралари пайтида фуқароларнинг Ўзбекистон Республикасидан чиқиш тартиби қандай?
1. 2020-йил 15-июндан бошлаб қуйидаги тоифадаги Ўзбекистон Республикаси фуқароларига авиақатновлар орқали Ўзбекистондан чиқиб кетиш учун карантин чоралари соддалаштирилди:
- даволаниш учун чиқаётган шахслар?
- хорижда яқин қариндошлари ёҳуд оғир касал бўлган қариндош-уруғлари мавжуд бўлган шахслар?
- хорижий давлатда доимий рўйхатдан ўтган Ўзбекистон фуқаролари?
- ўқиш ёки ишлаш учун чет элга кетаётган фуқаролар.
Ушбу тоифадаги фуқаролар мамлакатдан чиқиб кетишга рухсат олиш учун Ўзбекистон Республикасининг тегишли органларига мурожаат қилишлари шарт эмас.
2. Ўзбекистондан чет элга кетишдан олдин ва мос равишда авиачиптани сотиб олишдан олдин 1-бандда кўрсатилган фуқароларга пандемия пайтида улар бормоқчи бўлган мамлакатга кириш учун амалдаги тартиб ва шартлар ҳамда карантин чоралари тўғрисида зарур маълумот олиш учун ўша мамлакатнинг Ўзбекистондаги дипломатик ваколатхонасига мурожаат қилиш тавсия қилинади.
Авиачипталарни сотиб олиш учун тегишли авиакомпанияларнинг ваколатхоналарига мурожаат қилиш керак. Чипталарни сотишда авиакомпаниялар фуқаронинг белгиланган мамлакатга кириш ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжатларни талаб қилиши мумкин.
Шу билан бирга, парвозлар санитария қоидалари ва тартибларига қатъий амал қилган ҳолда ташкил этилади.
3. Ўзбекистон Республикаси фуқаролари чет элга ер усти орқали чиқишлари учун Ўзбекистон Республикасига коронавируснинг кириб келиши ва тарқалишини олдини олиш юзасидан чора-тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича республика махсус комиссиясининг қарори талаб қилинади.
4. Хорижий фуқароларнинг Ўзбекистон Республикасидан ташқарига чиқишига ҳеч қандай чекловлар кўзда тутилмаган.
5. Ўзбекистон Республикаси ҳудудидаги хорижий фуқароларнинг визалари муддати автоматик тарзда 2020-йил 1-ноябргача узайтирилади.

ОТВЕТЫ НА ЧАСТО ЗАДАВАЕМЫЕ ВОПРОСЫ О ПОРЯДКЕ ВЪЕЗДА В УЗБЕКИСТАН И ВЫЕЗДА ИЗ СТРАНЫ ВО ВРЕМЯ КАРАНТИННЫХ МЕР, СВЯЗАННЫХ С ПАНДЕМИЕЙ COVID-19
11.08.2020 11828 Yangiliklar
Вопрос: Какой порядок въезда в Республику Узбекистан граждан во время карантинных мер, связанных с пандемией COVID-19?
Ответ:
1. С 15 июня 2020 года упрощены карантинные меры для въезда в Узбекистан посредством авиасообщения следующей категории граждан:
- сотрудникам дипломатических представительств и консульских учреждений зарубежных стран и членам их семей;
- специалистам иностранных компаний и других организаций, работающим в Узбекистане в рамках инвестиционных проектов;
- лицам, следующим в медицинских целях;
- иностранным гражданам, а также лицам без гражданства
с «постоянным местом жительства» в Узбекистане.
Данной категории граждан нет необходимости обращаться в соответствующие органы Республики Узбекистан за получением согласия на въезд в страну.
2. Гражданам Республики Узбекистан, временно находящимся и постоянно проживающим за границей и желающим приехать на родину посредством авиасообщения, каких-либо ограничений во въезде на территорию республики не предусмотрено.
3. Гражданам, направляющимся в другие страны транзитом через Узбекистан, разрешен проезд через территорию республики на основании предварительного запроса дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств в Министерство иностранных дел Республики Узбекистан.
Вопрос: Какой порядок выезда из Республики Узбекистан граждан во время карантинных мер, связанных с пандемией COVID-19?
1. С 15 июня 2020 года упрощены карантинные меры для выезда из Узбекистана посредством авиасообщения следующей категории граждан Республики Узбекистан:
- гражданам, следующим в медицинских целях;
- гражданам, имеющим близких родственников или тяжело больных родственников за границей;
- гражданам Узбекистана, имеющим «вид на жительство» в других странах;
- гражданам, выезжающим за границу в целях учебы или работы.
Данной категории граждан нет необходимости обращаться в соответствующие органы Республики Узбекистан за получением согласия на выезд из страны.
2. Перед выездом из Узбекистана за границу и, соответственно, до приобретения авиабилета, гражданам, указанным в п.1, рекомендуется в предварительном порядке обратиться в дипломатическую миссию страны назначения для получения необходимой информации о действующем порядке и условиях въезда и карантинных мер в стране направления в период пандемии.
Для приобретения авиабилетов, необходимо обратиться в представительства соответствующих авиакомпаний. При этом, при продаже билетов авиакомпании могут запросить документы, подтверждающие право на въезд гражданина в страну направления.
Вместе с этим, полеты организуются в строгом соответствии с санитарными правилами и нормами.
3. Для выезда граждан Республики Узбекистан за границу наземным путём необходимо решение Специальной республиканской комиссии по подготовке Программы мер по предупреждению завоза и распространения нового типа коронавируса в Узбекистане.
4. Для выезда за пределы Республики Узбекистан иностранных граждан каких-либо ограничений не предусмотрено.
5. Для иностранных граждан, находящихся на территории Республики Узбекистан, сроки истекших виз автоматически продлеваются до 1 ноября 2020 года.